ועד אחים ואחיות - אסף הרופא

אוגנדה: האח הסיעודי הפך ל- "מלך הרי הירח"

סיפור מהאגדות: במשך 25 שנה עבד צ'ארלס ווסלי מומברה כאח בבתי חולים גריאטריים במדינות מרילנד ופנסילבניה, ארה"ב. כשטיפל בזקנים ובחולים, איש לא יכול היה לתאר שמדובר ביורש עצר של בית מלוכה באוגנדה. כעת, אחרי שנים של חיים צנועים ועבודה נאמנה למען הזולת הרחק מאור הזרקורים – שב מומברה למולדתו והוכרז למלך של ממש.

מומברה. חזר הביתה

אלפים מבני הבקונזו – גברים, נשים, זקנים וצעירים – ליוו אתמול (יום ב') את מומברה בתופים ובמחולות אל טקס ההמלכה. הבקונזו מתגוררים בהרי רוונזורי, הידועים גם בכינויים "הרי הירח". המלכתו של מומברה התאפשרה לאחר שהרשויות באוגנדה החליטו אחרי יותר מ-40 שנה לשוב ולאפשר את קיומן של שבע ממלכות עתיקות, ובהן ממלכת רוונזורורו של בני הבקונזו.

 

בתופים ובמחולות. טקס ההמלכה (צילום: AP)

 

מומברה ירש את תואר המלוכה מאביו, קיבנזנגה, שהנהיג את ארגון המורדים של הבקונזו ומונה למלך ב-1963

לאחר שמת קיבל מומברה את הכהונה לידיו והורה לאנשיו להניח את הנשק. ב-1984 עזב בעצמו לארה"ב שבה למד, עבד והקים משפחה.

 

 

במסגרת תפקידו החדש, יוכל מומברה לנהל את העניינים החברתיים והתרבותיים של הבקונזו, אך לא תהיה לו סמכות בעניינים פוליטיים. "זה נהדר שהממשלה קיבלה סוף סוף את דרישות הבקונזו להכרה בזהותם", הוא סיפר בשיחה מתוך "ארמונו" הממוקם בבניין משרדים בן קומה אחת. בצמוד לארמון נמצא הפרלמנט – מבנה גדול העשוי כולו קני סוף- ובקרוב יתקיימו במקום הדיונים הראשונים. תחי ממלכת הרי הירח המתחדשת!